ОБЕЛЕЖЕН ДАН БИБЛИОТКЕ У РЕКОВЦУ -ПРЕЗЕНТАЦИЈA ПРОЈЕКТА “НОВА ДИГИТАЛНА ПРИЧА ДР МИЛОВАНА СПАСИЋА“
Народна библиотека “ Др Милован Спасић“ у Рековцу је 12.10.2024. године је прославила је 96 годишњицу постојања и рада уз присуство многобројних гостију. У препуној галерији Библиотеке публици се обратила Катарина Трифуновић, библиотекар, истакавши да је “Библиотека времеплов јер у њој заиста можемо да путујемо кроз простор и време. Хиљаде мисли, идеја, снова бриљантних умова који су стварали кроз векове подстичу нас да размишљамо, истражујемо, маштамо.. инспиришу нас да стварамо“.
Зато је Библиотека, као и сваке године наградила најверније читаоце са Дечијег одељења: Анђелу Чорбић, Андријану Тодоровић, Ању Тодоровић и Илију Пауновић, ученике ОШ „Светозар Марковић“, у Рековцу, а са Одељења за одрасле: Лидију Ранђеловић, Наду Манојловић, Ану Шулц, Радојку Глишић, Зорана Митровића и Милутиина Стојковића.
Присутнима се обратила директорка библиотеке, Биљана Томић, истичући да „Традиционално добра сарадња Библиотеке са Министартством културе и СО Рековац с једне стране и дугогодишња проактивност рековачке библиотеке, односно сагледавање потреба заједнице и предузимљивост у реализацији дигитално – инклузивних програма, подигнута је на виши ниво реализацијом више пројеката из области дигитализације, са циљем да утиче на ширење спектра дигиталних услуга. Пројектом „Нова дигитална прича Др Милована Спасића“, препознали смо важност и значај животне приче Др Милована Спасића за библиотекарство и општину Рековац. Употребом савремених дигиталних алата технологије проширене стварности посредством мобилне апликације и таблета, кроз дигитални карактер у простору и инетеракцију са корисником представили смо биографију првог библиотекара Народне библиотеке Србије “.
Дигитализацијом и дигиталном презентацијом кроз технологију проширене стварности стручној и широј јавности постале су доступне информације о животу и раду Др Милована Спасића, као његова целокупна заоставштина која представља значајан сегмент српске културне баштине. Набаљена је опрема- таблети на којима је приказана апликација која је омогућила да се дигиталне информације (слике, текст, звук) поставе тако да употпуњују реално окружење, што у култури моше да употпуни корисничко искуство и атрактивним садржајем омогући приступ и повећа интересовање различитим групама публике.
Посвећеним радом Библиотека у Рековцу доприноси неговању културе читања, јер култура читања чини живот наших суграђана садржајнијим и бољим. Библиотека је установа културе у којој посебно место заузима ризница књига и културно наслеђе наше општине. Оваква културна дешавања су прави пример како афирмисати стваралаштво засновано на културном наслеђу.
Посебна захвалност „Пољопривредно- ветеринарској школи“ и ученицима куварског смера , који су, представили слатко-слане залогај